Pokladní systémy

Základní stavební jednotkou každého pokladního systému je pokladní terminál. Jeho provedení se může lišit výkonem, flexibilitou, velikostí a v neposlední řadě i cenou.

Pokud se rozhodnete pro nákup dvou a více pokladních terminálů, měli byste zvážit možnost vzájemného propojení terminálů pomoc datové sítě. Tak lze sdílet prostředky jednotlivých terminálů - kuchyňskou tiskárnu, tiskárnu účtů a podobně. Je možné je propojit s hlavním řídícím (kancelářským) terminálem, který vykonává operace uzávěrek, hodnotí tržby a sklady. Více viz. pokladní software pro kancelář.

Pokladní terminál

V současné době roste poptávka po pokladních terminálech s dotykovou obrazovkou. Tato řešení jsou reprezentativní Existují dva hlavní druhy pokladních terminálů. První, klasický, s dotykovou obrazovkou oddělenou od hlavní "výpočetní" části (skříně PC). Druhou možností je kompaktní řešení, kdy je v dotykovém panelu přímo integrována i výpočetní část.

Levnější řešení je pokladna se standardním monitorem, doplněným o vodotěsnou, plně programovatelnou gastroklávesnicí, případně standardní PC klávesnicí.

Přenosné bezdrátové terminály

Ukazka prenosneho bezdratoveho terminalu

Přenosné pokladní terminály s dotykovým displayem mohou být použity jako doplněk standardního pokladního systému. Tyto terminály mají všechny podstatné funkce "velké" pokladny. Ke komunikaci s řídícím terminálem využívají bezdrátové sítě WiFi.

Více informací o pokladním systému Ardas Mobile .


Bezdrátové terminály

Bezdrátové terminály jsou standardní pokladní terminály, rozšířené o zařízení pro komunikaci v bezdrátové síti WiFi.

Kompaktní terminály

Kompaktní pokladní terminály je možné díky jejich rozměrům umístit téměř kamkoliv a dokonce je i přenášet.

Kancelářský (řídící) terminál

Pracovní stanice je vhodná ke správě sítě pokladních systému.

Minimální požadavky na hardwarovou konfiguraci terminálu

Jako pracovní stanici k pokladnímu terminálu je možné použít jakékoliv PC, vzhledem k většímu zatížení a s ohledem k spolehlivosti doporučujeme řešení na nových PC. Parametry počítače mají samozřejmě vliv na rychlost provádění operací. Z hlediska servisu je vhodnější použít "neznačková" (skládaná) PC.

Pro verzi v systému DOS lze použít v podstatě jakékoliv PC Pentium a vyšší. Pro verzi s vyšším operačním systémem (Windows 98,2000,XP) je třeba aby počítač umožňoval jeho uspokojivý provoz.